Kendrick Lamar & Big Sean Beefs (+Related Songs)

111111111111111111.jpg

دیروز و با انتشار آلبوم Grateful از DJ Khaled، بحث های زیادی حول ترک On Everything و وِرسِ بیگ شان به وجود اومد که خیلی ها معتقدن کنایه هایی توی این وِرس هستش که مخاطبش کسی نیس جز کندریک لامار!

با همدیگه مروری میکنیم به این بحث و تاریخچه این مشکلی که بین بیگ شان و کندریک لامار هستش و در نهایت هم دانلود کلیه ترک هایی که در موردشون توی این پست بحث شده…

=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-==-=-=

آلبوم جدید DJ Khaled به نام Grateful اینروز ها بین علاقه مندان به هیپ هاپ و ترپ، تبدیل به یکی از اصلی ترین بحث ها شده و اکثرا از لیدسینگل ها و حضورِ کلی از رپر های محبوب توی آلبوم شگفت زده شدن؛ از همکاریِ آقا و خانم کارتر گرفته تا حضورِ دو تا آرتیستِ متناقض مثل Nas و تراویس اِسکات توی یک ترک؛ از فیوچر و تراویس که جمعاً توی 9 تا ترک فیت داشتن، تا حضورِ قدیمی هایی مثل فَت جو و جَداکیس. آرتیستی که جای خالیش، حتی با وجودِ این همه آرتیست حس میشد، کندریک لامار بود که خب بیگ شان، یجورایی بیفی که از سال 2012 بین این دو آرتیست به وجود اومده بود رو توی ترکِ بیست و سومِ این آلبوم یعنی ترک On Everything ادامه داد و جای خالیِ اون رو پُر کرد! بنظرم یکی از اصلی ترین دلایل برای فروشِ بیشترِ آلبوم، همین مطلب میتونه باشه. این شایعه که بیگ شان خیلی زیرکانه کندریک رو توی ورسِ وحشیش دیس کرده و آلبوم DAMN رو مورد هدف قرار داده، از توییتر شروع شد و خیلی سریع توی اینترنت پخش شد! تا اینجاش رو داشته باشید. بهتره که از اولِ ماجرا شروع کنیم.

توی سال 2012 که ترک «کنترل» از کندریک، بیگ شان و جِی الکترونیکا پخش شد و موجی از اعتراضات، توسط رپر های دیگه به کندریک وارد شد، کندریک خودِ بیگ شان رو هم دیس میکنه. توی اون ترک، کندریک اسمِ بیشتر از 10 تا رپر رو که روی بورس هستن، ردیف میکنه (اسمِ بیگ شان هم که خودش توی ترک حضور داره، نام برده میشه) و بعدش میگه:

I got love for you all but I’m tryna murder you niggas

من همتونو دوس دارم اما سعی در به قتل رسوندتون دارم

Tryna make sure your core fans never heard of you niggas

سعی در این دارم که مطمئن شم دیگه هیچ طرفداری صداتونو نشنوه

بعد از این ترک، جَو کمی آروم میشه و بیگ شان در سال های 2013 و 2015 آلبوم های خودش رو منتشر میکنه و با نقد و فروشِ خوبی رو به رو میشه و از اون طرف هم کندریک، در سال 2015، یکی از بهترین آلبوم های سال­های اخیر دنیای هیپ هاپ رو منتشر میکنه و سالِ بعدش گِرَمی ها و جایزه ها رو دِرو میکنه و از نظرِ خیلی ها تبدیل به میشه کسی که رپ رو نجات داده.

اونا بعد از سه چهار سال، بخاطر جنبه ی تجاریِ هیپ هاپ، دوباره توی آلبوم دی جی کَلِد، توی ترک Holy Key با هم همکاری میکنن. بعد از این همکاری، توی اکتبر 2016، بیگ شان ترک No More Interviews رو منتشر میکنه و دوباره با لحنی غیرمستقیم، کندریک رو مورد خطاب قرار میده و میگه:

And I’m just not impressed by you niggas rapping fast

من توسط شما کاکاسیاهای طرفداری که فَست رپ میکنین، تحت تاثیر قرار نگرفتم

Who sound like one big asthma attack but trash when I’m rapping it back

شماهایی که انگار آسم دارین و تته پته میکنین وقتی جوابِ رپ تونو میدم

Who you put in your top five and claim they the savior of rap

شماهایی که واسه خودتون تاپ فایو دارین و ادعا دارین اونا نجات دهنده های رپ هستن

بعد از اون کندریک در سال 2017، در ترکِ پروموت آلبوم DAMN یعنی The Heart Part IV ، بغیر از دریک، بیگ شان رو هم از لاین های ویران کننده اش بی نصیب نمیذاره! کندریک توی این ترک، لقبِ بیگ شان رو مورد تمسخر قرار میده و اون رو lil b**ch خطاب میکنه. اون توی کروسِ ترک HUMBLE از آلبوم DAMN هم این لقب رو تکرار میکنه. این در حالیه که بیگ شان توی یه مصاحبه گفته که مثل سوپرمن هستش و گلوله ها (دیس ها) نمیتونه اون رو از پا در بیاره! این ها لاین هایی The Heart IV اِ کندریک هستش که به نظر میاد روی صحبتش با بیگ شان باشه:

My fans can’t wait for me to son ya punk-ass and crush ya whole lil’ sh*t

طرفدارام نمیتونن واسه اینکه تو ئه کون گلابی رو بچه دارت کنم و برینم به کارِت، صبر کنن

I’ll Big Pun ya punk-ass, you a scared lil’ b**ch

من مثل بیگ پان (رپر فقید هاردکور) وحشی میام بالا سرت. تو یک بی خایه ای که ازم وحشت کرده

Tiptoein’ around my name, nigga, you lame

تو داری اطرافِ اسم و رسمم آروم میپلکی. داداچ تو چُلاقی

And when I get at you homie, Don’t you just tell me you was just playin’      

و وقتی میگیرم روت، نگو که فقط داشتی باهام شوخی میکردی

“Oh, I was just playin’, K-Dot c’mon, you know a nigga rock with you, bro”

«اوه داشتم شوخی میکردم. کِی دات بیخیال داداش. خودتم میدونی که همه باهات حال میکنن.»

Shut the fuck up, you sound like the last nigga I know

دهن گهتو ببند. تو مثلِ آخرین کاکاسیاهی هستی که میشناسم (توی اولویتِ من نیستی)

خب حالا می رسیم به اصل مطلب…

تقریبا دو ماه بعد از انتشار آلبوم کندریک که دوباره هیپ هاپ صنعتی رو منفجر کرد، همین دو روز پیش، بیگ شان توی آلبوم دی­جی کَلِد توی ترک On Everything در کنار تراویس اسکات و ریک راس ورسِ طوفانیِ خودش رو خوند و کندریک رو این بار خیلی واضح­تر نسبت به دفعه ی قبلی دیس کرد. حق هم داره چون بنظرم کندریک اون رو با خاک یکسان کرده بود! از نکاتِ جالب توجهِ این ترک، اینه که ریک راس کسی بود که بیفِ بین دریک و میک میل رو فیصله داد و ختم بخیر کرد! توی ترک، اولین مطلبی که کاملا مشهوده اینه که بیگ شان با کلمه nigga قافیه میزنه؛ دقیقا کاری که کندریک توی ترک ELEMENT کرد:

And I realized all I ever needed was in me, nigga

و من تنها چیزی که در درونم بهش نیاز داشتم رو پیدا کردم داداچ

S on my chest boy so shots can’t even pinch me, nigga

حرفِ S (اولین حرفِ اسمِ شان) روی سینه ام خالکوبی شده. پس دیس ها نمیتونه منو ذره ای نگران کنه داداچ

No substitute for me, but they gon’ still tempt me nigga

هیچ جایگزینی واسه من توی هیپ هاپ نیست اما اونا بازم در این باره به ملت دروغ میگن داداچ

God is in me, that’s the only one who can end me nigga

خدا درونمه. اون تنها کسی هستش که میتونه به زندگیم خاتمه بده داداچ

بیگ شان توی لاین هاش به بیفِ Nas و جی زی که به ترتیب توی ترک های Ether و Takeover همدیگه رو دیس کرده بودن، اشاره میکنه و در واقع، خودش و کندریک رو به Nas و جی زی تشبیه میکنه. اون به گردنبندی که جی زی سالِ پیش بهش هدیه داد، اشاره میکنه و یجورایی بیف اون دو رو به نفع جی زی تموم شده میدونه و میخواد این منظور رو برسونه که هر چقدر هم توسط کندریک دیس بشه براش مهم نیست:

Roc-A-Fella chain, but you can still get Ethered

گردنبندِ راکِفِلا تو گردنمه اما تو هنوزم میتونی منو آغشته به اِتِر کنی

و در نهایت توی آخرِ ورس، بیگ شان ضربه ی نهایی و مهلکِ خودش رو به کندریک وارد میکنه:

I got Khaled f**kin’ with me

کَلِد با من همکاری کرد و بهم بها داد

That mean I got the Holy Key and got the key to the city (lil nigga)

این یعنی من توی ترک Holy Key ترکوندم و افتخارِ شهرم به حساب میام (کاکاسیاهِ کوچولو)

توی توضیحات درباره ی این دو تا لاین، باید گفت که کندریک و بیگ شان، جفتشون رپرهای کلیدی و کنونیِ شهر های خودشون یعنی دیترویت و کامپتن هستن. (به کلمه ی «کنونی» دقت کنید تا یه وقت، سوءتفاهمی پیش نیاد!) اما بیگ شان معتقده که از میونِ کندریک و خودش، فقط یه نفر شایسته ی حضور توی ترک Holy Key در کنار دی جی کَلِد بود. (این ممکنه که همکاری های زیادِ دی جی کَلِد با رپرها و آرتیست های سبک های مختلف، خیلی مافیایی به نظر بیاد اما این پرودوسر، توی آمریکا از احترام خوبی برخورداره و بیگ شان هم صرفا بخاطر این احترام هستش که چنین حرفی میزنه.) در ضمن توی آلبوم قبلیِ کَلِد، کندریک و بیگ شان جفتشون حضور داشتن اما توی این آلبوم، فقط بیگ شان حضور داره و این از نظرِ بیگ شان، یعنی ضعفِ کندریک. در آخر هم میتونیم به لقبی که شان توی آخر ورسش، کندریک رو خطاب میکنه اشاره کنم.

اون، کندریک رو lil nigga خطاب میکنه و این در حالیه که خودِ کندریک توی ترک FEAR خودش رو اینجوری صدا زده! البته اون ورس از زبونِ مادرِ کندریک خونده میشه.

به نظر میرسه که کندریک به زودی قراره این دیس و دیس بازی رو ادامه بده.

نظرِ شما راجع به این بیف چیه؟ درسته که باید منتظرِ دیس بک کندریک هم باشیم اما کدوم یکیشون تا حالا بهتر عمل کردن؟

برای دانلود کُلیه آهنگ­هایی که در این مطلب در موردشون صحبت شد، میتونین از لینک زیر دریافت کنین:

Download

It\\'s only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

One Response to Kendrick Lamar & Big Sean Beefs (+Related Songs)

  1. Arianmz1 says:

    سلام…سایتتون خیییییلی خوبه…با همین فرمون برید جلو…در رابطه با این جریان بیف و دیس و بیگ شان که میگه حضورش تو آلبوم خالد خیلی خفن محسوب میشه باید بگم کندریک بعد از باترفلای جوری رپو پوکوند و با دمن. ادامه داد کارشو که واقعا بیگ شان که هیچی خالد هم با آلبومش نمیتونه ضربه ای به لامار بزنه ولی به نظر من کندریک تو این بیف یه مقدار زیاده روی کرد و از همون اول به جای دیس بقیه باید میچسبید به کارای خودش…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *