چه کسی کریرِ طرف مقابل رو کُشت؟

photo_2019-06-21_15-14-22

مروری بر بیف طالب کوالی و دایبالیک


🔴 بعد از درگیری‌ای که با طالب کوالی داشت، بعضیا که نمیشناختنش، می‌گفتن که کریرش تموم شد! می‌گفتن که دیگه نمی‌تونه مثل قبل، هیپ‌هاپ کار کنه و دیگه اعتبار قبلی رو نداره! می‌گفتن که سه ساله آلبوم نداده و فلان و بیسار اما وقتی که توی اینستاش، کاور آلبوم جدیدش رو گذاشت، تا حدودی این حرفا بی معنی شد. با این حال، بعد از مدتی، وقتی که بدقولی‌هاش در مورد زمان پخش آلبوم رو دیدن، بازم اومدن گفتن که آلبومی در کار نیست اما وقتی که اسنیپت‌هایی از آلبوم رو پلی کرد، فهمیدن که دروغی در کار نبوده و خیلی جالبه که وقتی ۲۰۱۸ گذشت و آلبوم نیومد، دوباره شروع کردن به حرف مفت زدن! حتی منم دیگه کم کم داشتم ناامید میشدم و وقتی که کلوژن پخش شد، رفتم بهش گفتم این چه آلبومیه دادی و سولو آلبومت چی شد؟! دایبالیک هم بعد از فحش های همیشگیش، گفت که کلوژن هم (یه جورایی) یه سولو آلبوم بود و دیسکانکت، ۲۱ ژوئن پخش میشه!
القصه، بعد از مدت ها انتظار، بالاخره دیسکانکت ریلیز شد و خوشحالم که من دارم در موردش می‌نویسم اما هدفم از نوشتن جملات بالا، رسیدن به سوالیه که مطرح کردم. واقعاً توی بیف دایبالیک و طالب کوالی، چه کسی به اصطلاح، کریرِ طرف مقابل رو کُشت؟

🔵 قبل از پرداختن به این سوال، برای اونایی که در جریان نیستن، به صورت مختصر، ماجرای بیف کوالی و دایبالیک رو می‌گم. اول از هر چیز، می‌دونین که این روزا، معمولاً بیف ها از اینترنت شروع می‌شه، اما اینکه توی اینترنت بمونه یا نه، تصمیمش به عهده‌ی رپرهاست! معمولاً اگه هر دو طرفِ بیف، رپر های اینترنتی باشن، بیف توی اینترنت خلاصه می‌شه و به پشت میکروفون نمیرسه اما وقتی که یه طرفِ بیف، یه رپر استدیویی باشه، تازه بیفِ واقعی شکل میگیره!

🔴 توی این بیف ، رپر توییتری‌ای به نام طالب کوالی، دو قطبیِ رپر سیاه و رپر سفید رو شروع کرد و توییت‌هایی هم در این زمینه زد. بعد، دایبالیک جوابش رو داد و گفت تو داری این بحث رو عمومیت میدی و من دیگه نمی‌تونم دهنمو بسته نگه دارم و خلاصه، با هم بحثشون شد و کوالی، به دایبالیک گفت نژادپرست و فاحشه. بعد از این درگیری توییتری، طالب کوالی، به عنوان یه رپر اینترنتی، رفت توی سایت مِدیِم، ضد دایبالیک مقاله نوشت و دایبالیک هم به عنوان یه رپر استدیویی، دیس ترک وحشتناکی رو به نام اینِکوالیتی، پخش کرد و به نظر من کوالی رو به معنای واقعی، نابود کرد! به نظرم تیکه‌هایی که دایبالیک به کوالی انداخت رو اگه به هر کس دیگه‌ای مینداخت، از هیپ‌هاپ خداحافظی می کرد اما کوالی، همچنان مشغول توییت زدن بود!


🔵 یکی از بهترین قسمت های این دیس، اونجایی بود که به کوالی گفت:

You’re too busy with the scene
telling lies in your tweets
If you were real Mr Green you’d do it live in the streets

که اشاره کرد به اینکه کوالی از ساختن اثر و از هیپ‌هاپ دور شده و مشغول دروغ‌گویی توی توییتره (مث خیلی از رپر های ایرانی!) و با کلمات بازی کرد و گفت که تو اگه واقعاً هیپ‌هاپی بودی و مستر گرین واقعی بودی، کارت رو توی خیابون انجام می‌دادی نه توی توییتر! بازی با کلمات:

۱- مستر گرین، پرودوسر آندرگراند هیپ هاپه.
۲- نام خانوادگی کوالی، گرینه.
۳- مستر گرین، پروژه ای به نام لایو فرام د استریتز داره.
۴- منظور از لایو این د استریتز، بتل کردن توی خیابون هم میتونه باشه.


🔴 بعد از این دیس ترک، کوالی که دید اوضاع داره علیه‌ش پیش میره، دیس بک ضعیفی به نام یو تراید ایت رو داد و سعی کرد که دایبالیک و رمدی رو بکوبه و خودش رو آدم خوبه نشون بده اما این دیس‌بک، در مقایسه با اون دیس، چیزی جز یه شوخی بزرگ نبود! اگه فک می‌کنین که من دارم طرف دایبالیک رو می‌گیرم، خودتون آهنگ ها رو از اینجا بشنوین و قضاوت کنین!

⚫️ خلاصه، کوالی که دید پشت میکروفون، حریف دایبالیک نشده، این بحث رو توی توییتر ادامه داد و به دایبالیک و طرفداراش گفت فاشیست و نازی و گه و آشغال و طرفدار ترامپ و … و دایبالیک هم به خودش لقب بابای کوالی رو داد! اما مطلبی که این وسط خیلی حال بهم زنه، اینه که ایمورتال تکنیک‌، به عنوان رفیق دایبالیک، توی این بیف، پشت دایبالیک درنیومد! دایبالیکی که وقتی تایلر توی ترک یانکرز، به ایمورتال تیکه انداخت، روی بیت همون ترک، به تایلر دیس بک داد و از رفیقش دفاع کرد اما ایمورتال انقد مرد نبود که این کار رو بکنه! در نتیجه، دایبالیک ناراحت شد و هم کوالی و هم ایمورتال رو خراب کرد!

🔴 کوالی هم از اختلاف بین دو تا رفیق، برای تخریب دایبالیک استفاده کرد، اما حتی به این هم قانع نشد و هرجایی که تونست، پشت دایبالیک بد گفت و سعی کرد کاری کنه که توی هیچ کنسرت و توری، از دایبالیک دعوت نشه! اون تمام سعیش رو کرد تا دایبالیک رو تحقیر کنه و همین چند ماه پیش، توییت زد و گفت که دایبالیک بعد از بیفی که باهاش داشته، بدبخت شده و کریرش نابود شده و حتی نمی‌تونه بچه‌هاش رو سیر کنه! اما دایبالیک، در عوضِ همه‌ی بدی‌های کوالی، با مسخره کردن جوابش رو داد و سعی کرد حرفاش رو روی بیت بزنه و ذات کوالی رو به طرفداراش نشون بده. کوالی که از ۲۰۱۳ به بعد، به نظر من تجاری شده؛ اما با این وجود، همچنان جزو بزرگان هیپ‌هاپه و برای کارای قدیمیش احترام قائلم و با بعضیاشون هم خاطره دارم و بعضی از حرفاش هم کاملاً درسته اما با این حال، آیا کوالی، برنده ی بیف بود؟
مسلماً اگه تحت تاثیر عوام و قدرت رسانه‌های زرد هیپ‌هاپ باشین، می‌گین که “کوالی رو عشقس! دایبالیک کیه اصن؟” و این یه مسئله عادیه، چون کوالی معروف‌تر از دایبالیکه!
دقیقاً مث بیف ال ال کول جی و کنیبس که همه می‌گفتن ال ال کول جی، بیف رو برد اما واقعیت چیزه دیگه‌ایه! برنده‌ی بیف، اون کسیه که پشت میکروفون قدرت‌نمایی کرده، نه توی توییتر! به هر حال، آیا همونطور که کوالی ادعا کرده، دایبالیک کریرش تموم شده؟

🔵 برای رسیدن به جواب، کافیه به آثار پخش شدشون یه نگاهی بندازیم. از بعد از بیفشون تا به امروز، هم کوالی و هم دایبالیک، دو تا آلبوم پخش کردن. کوالی، یه ای پی با استایلز پی و یه سولو ال‌پی پخش کرد و دایبالیک، یه ال‌پی با پروداکشن وندراسلایز و یه سولو ال‌پی پخش کرده. از لحاظ کمیت، دایبالیک بیشتر از کوالی در این مدت کار کرده اما از لحاظ کیفیت چی؟ به نظر من، ای‌پیِ استایلز پی و کوالی، دو تا ترک خوب بیشتر نداشت. به عبارت دیگه، کمتر از سی درصد آلبوم خوب بود اما ال‌پیِ دایبالیک و وندراسلایز، یه پروژه کلاسیک استایلِ متوسط بود که حداقل چهار تا ترک خوب داشت. یعنی تقریباً چهل درصد آلبوم خوب بود.

⚫️ میریم سراغ سولو آلبوم ها؛ رادیو سایلنسِ طالب کوالی، آلبومیه که حتی وقتی الان دوباره شنیدمش هم نتونستم باهاش ارتباط بگیرم. از لحاظ مفهوم و موضوعات، آلبوم خوبیه اما هیچ نوآوری‌ای به چشم نمیاد و پروداکشن هم به جز چند ترک، جالب نیست. رادیو سایلنس حتی از سایت‌ها هم امتیاز بالایی نگرفت و به نظرم فقط سه تا ترک خوب داشت اما د دیسکانکت چی؟ اگه حتی سخت‌گیرهم باشین، حداقل با شیش تا از ترک‌های آلبوم حال می‌کنین. یعنی بیش از چهل درصد آلبوم خوبه. حالا با وجود این محاسبات، چه کسی کریرش تموم شده؟ چه کسی نزدیک به شیش ساله که نتونسته یه پروژه درست حسابی بسازه و هنوز داره با اعتباری که با آثار قدیمیش به دست آورده، کاسبی میکنه؟ چه کسی به سیاه بودنش می‌نازه و به هر کسی که نظر مخالفی داره، می‌گه نازی؟ چه کسی توییتر رو به میکروفون ترجیح داده؟ با کمال احترام بهتون میگم، کوالی تموم شده! مص دف هم تموم شده. خیلی های دیگه هم تموم شدن، اما پذیرفتن این قضیه برای طرفداراشون سخته! وقتی آرتیستی نمی‌تونه اثر نو و باکیفیتی بسازه، تموم شده. وقتی نمی‌تونه کمتر از دو سال یه پروژه ببنده و هر چند سال یه بار پیداش میشه، تموم شده. هر کی میخواد باشه! این مطلب رو نوشتم تا بدونین که توی بیف، همیشه اونی که معروف‌تره، برنده نیست. حتی اگه اسطوره‌ای مثه طالب کوالی باشه!

⚫️ در پایان، بپردازیم به د دیسکانکت؛ آلبومی که طبق گفته‌ی دایبالیک، بعد از قطع رابطه‌ش با صنعت موزیک، اینترنت و سیاست، شروع به ساختنش کرده و سعی کرده که از خودش و زندگیش بگه و با ساخت موزیک، خوش بگذرونه. بدون اغراق بهتون بگم که اگه بهترین نباشه، یکی از بهترین پروژه های امسال آندرگراند هیپ‌هاپه! نکته ای که باید بهش توجه بشه، اینه که دایبالیکی که توی دو تا سولو آلبوم قبلیش، کلکسیونی از ستاره ها رو توی ترک لیست آلبوماش جمع کرده بود، توی این آلبوم، سعی کرده نشون بده که می‌تونه بدون دوستای معروفش، یه آلبوم مستقل و با کیفیت بسازه و بفروشه و سودش رو خودش ببره نه وایپر رکوردز! درواقع دایبالیک به خودش گفت که “من یه رپرم، نه سیاستمدار … من یه رپر اینترنتی و برده‌ی صنعت هیپ هاپ نیستم” و شروع به ساختن آلبومی کرد که از ساختنش لذت ببره و نتیجش به قول خودش، یه شاهکار شده؛ منم باهاش موافقم. دیسکانکت، شاهکار شده و منم شمارو به شنیدن این شاهکار دعوت می‌کنم. ممنونم ازتون اگه تا آخر این مطلب رو خوندین و امیدوارم که به نظر دیگران احترام بزارین و از هیپ‌هاپ اصیل، حمایت کنین. در پایان هم اگر علاقمند به ذخیره کردن این مطلب هستید، فایل پی‌دی‌اف اونو از اینجا دانلود کنید.

نویسنده: علی

It\\'s only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *