نُه اتفاقی با ورس کندریک لامار در “کنترل” رخ داد و دنیا را متحول کرد

1379973848_bbaf19126bfcb573d9c91c59fc54f719

چگونه تک آهنگ کنترل تبدیل به یکی از تأثیرگذارترین آهنگ‌های دهه اخیر شد؟

نویسندگان: AL SHIPLEY  & MOSI REEVES  & CHRISTINA LEE
ترجمه: سپهر

بعد از انتشار آلبوم good kid, m.A.A.d city، یکی از تحسین‌شده ترین آلبوم‌های دهه اخیر، کندریک لامار می‌توانست گوشه‌ای لم داده و از تحسین دیگران لذت ببرد. اما به‌جای این کار، با حضور در تک آهنگ Control از بیگ شان در سال ۲۰۱۳، با ورسی نفس‌گیر و نام بردن از یازده رقیب خود در دنیای هیپ‌هاپ، تمام نگاه‌ها را به خود معطوف کرد. بلافاصله ده‌ها دیس‌ترک از رپرهای مختلف در واکنش به این ورس منتشر شد و طبق گزارش وب‌سایت بیلبورد به واسطه این آهنگ بیش‌از ۲۰۰،۰۰۰ نفر به فالوئرهای لامار در توئیتر افزوده شد. در ادامه ۹ اتفاقی که در ادامه این ورس افتادند و توانستند بازی را دستخوش تغییر کنند را بررسی خواهیم کرد.

۹. بدون تردید این آهنگ یکی از مهم‌ترین اتفاقات یک دهه اخیر دنیای رپ است
درحالی‌که Control توسط ایستگاه‌های رادیویی عرضه شد، این آهنگ در آلبوم Hall of Fame از بیگ شان قرار نگرفت، و به‌عنوان یک تک آهنگ مستقل هم در سرویس‌هایی از جمله آیتونز و آمازون عرضه نشد، و از طرفی برای دانلود رایگان هم روی هیچ پلتفرمی منتشر نشد. طبق توضیحات رسمی، وضعیت این آهنگ از این قرار است که سمپل‌هایی که پرودوسر این آهنگ یعنی No I.D. به‌کار گرفته، ازجمله آهنگ Where I’m From از جی-زی (که استفاده از آن به‌خاطر اهدای مالکیت آن به کمپانی Universal غیرممکن بود)، آهنگ Get Bizy از تریسی مارتین و آهنگ فولکلور دهه هفتاد شیلی با عنوان El Pueblo Unido Jamas San Vencido از Quilapayún، بصورت غیرمجاز استفاده شده‌اند و اجازه عرضه رسمی این آهنگ‌ها وجود نداشته.
باعث شگفتی است که چگونه لیبل بزرگی مانند Def Jam مجوزهای لازم برای پخش رسمی پرهیاهوترین آهنگ رپ سال ۲۰۱۳ را اخذ نکرده. اما شاید مسأله اینجاست که تک آهنگ کنترل به‌شکل قابل توجهی آلبوم Hall of Fame را زیر سایه برد، آلبومی که از لحاظ نظر منتقدان و فروش مأیوس‌کننده ظاهر شد و تنها ترک Beware توانست وارد ۴۰ آهنگ برتر شود.

۸. به بحث بر سر این که کدام عضو لیبل TDE رپر بهتریست پایان داد
شاید ندانید، اما روزی روزگاری عنوان بهترین رپر Top Dawg Entertainment به این راحتی‌ها به کندریک لامار اختصاص داده نمی‌شد، همان زمانی که تصویر جی راک به‌عنوان یکی از رپرهای XXL Freshmen روی جلد این مجله قرار گرفت، یا زمانی که اسکول بوی کیو تبدیل به اولین عضو لیبل شد که آهنگش در ایستگاه رادیویی نیویورک پخش می‌شود و اَب-سول که محبوبیت و اعتبار بیشتری میان مخاطبان داشت. حتی بعد از موفقیت کندریک با good kid, m.A.A.d city، عده‌ی بسیاری از جمله مک میلرِ فقید پیش‌بینی می‌کردند که آلبوم بعدی اسکول بوی کیو از این هم بهتر شود. اما بلافاصله پس از انتشار کنترل، کیو آلبوم قابل قبول Oxymoron را منتشر کرد، و اب-سول هم با لیبل تی‌دی‌ای برا انتشار آلبوم مستقل These Days… وارد یک نبرد فرسایشی شد. از سوی دیگر جی راک هم تا حدودی از جایگاه خود فاصله گرفت. امروز Black Hippy همچنان پابرجاست، اما ایده این که هیچکدام از اعضای گروه بتوانند به موفقیتی در حد و اندازه کندریک دست پیدا کنند فرسنگ‌ها از حقیقت فاصله گرفته.

۷. بزرگان دهه دوم هزاره جدید فعال‌تر شدند
دریک در میکس‌تیپ If You’re Reading This It’s Too Late در ترکی مثل Energy برای رقیبان نود شاخ و شانه کشید. اتفاقی که در Dark Sky Paradise توسط بیگ شان هم تکرار شد. اگرچه که جی. کول در آلبوم Forrest Hills Drive به شکلی صمیمانه تمرکز خود را برروی خواندن از عشق و شهرت معطوف کرده بود، اما او هم در آهنگ Get Off My Dick خط و نشان کشید، جایی که گفت “اونی که بخواد ما من درگیر بشه رو خدا بیامرزه/Rest in peace to any nigga that want beef.” حتی کید اینک هم توجه داشت که یک آهنگ در آلبوم Full Speed برای این مسئله کنار گذاشت و در آهنگ What It Feels I قدرت لریکالی خود را به رخ کشید. آیا تمام این‌ها فقط به‌خاطر ورس کندریک لامار اتفاق افتاد؟ طبیعتا نه، اما حرکت کندریک بیدارباشی برای هم‌نسلان خود بود.

۶. رپرها دیگر هراسی از بردن نام یکدیگر ندارند
در دورانی که رپرها علاقه‌ای به نام بردن از دیگران نداشتند و تنها اشاره‌ای تلویحی به رقیبان می‌کردند، یعنی زمانی که جی-زی و دریک محتوایی به شکل “آیتمِ کور” تولید می‌کردند و هیچ اشاره‌ مستقیمی به هویت رقبای خود نداشتند، Control دربرابر این جریان قد علم کرد. از همان روز تا به حال، شاهد فعالیت بی‌پروایانه بسیاری از ام‌سی‌ها شده‌ایم که فقط ادعای بهتر بودن از رقیبان را ندارند و مستقیما از دیگران نام می‌برند. شاید یکی از معروف‌ترین مثال‌ها فری‌استایل چایلدیش گمبینو باشد که جاه‌طلبانه دریک و لامار را به مبارزه دعوت کرد.

۵. کندریک با این ورس باعث افزایش فروش آثار همتایان خود شد
رپرهایی که بصورت مستقیم توسط کندریک نام‌ برده شدند تا پیش از این جزو بازیگران اصلی دنیای هیپ‌هاپ بودند. آن‌هایی که انتشار آلبومشان در زمان نزدیکی بعد از این آهنگ انجام شد، شاهد یکی از پرفروش‌ترین آثار دوران حرفه‌ای خود شدند. آلبوم Cadillactica از Big K.R.I.T. هزاران نسخه بیشتر از آلبوم اولش در ۲۰۱۲ يعني Live from the Underground فروخت. یا فروشی که آلبوم My Name Is My Name از پوشا-تی در هفته اول داشت را هیچکدام از آلبوم‌های دوئوی سابق او یعنی Clipse تجربه نکرده بودند. آلبوم Nothing Was the Same از دریک که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، رکورد پرفروش‌ترین آلبوم رپ در هفته اول را شکست، یا آلبوم سال ۲۰۱۴ جی. کول یعنی Forest Hills Drive به پرفروش‌ترین آلبوم رپ سال ۲۰۱۴ تبدیل شد. تنها کسی که از این آهنگ متضرر شد، میزبان آن یعنی بیگ شان بود! و آلبوم سال ۲۰۱۳ او یعنی Hall of Fame حدود ۱۵،۰۰۰ نسخه کمتر از آلبوم اولش یعنی Finally Famous بفروش رفت. کاملاً هم با عقل جور در می‌آید، چرا که این آلبوم تنها دو هفته بعد از Control منتشر شد. هرچند بیگ شان موفق شد از آن بحران فاصله بگیرد و امروز همچنان جزو تأثیرگذارترین‌های این بازی است.

۴. تبدیل به یکی دیگر از جاودانه‌های میراث No I.D. شد
پرودوسر کهنه‌کار اهل شیکاگو که درحال حاضر در لیبل دم جم مشغول به فعالیت است، تاریخچه پرباری از پروداکشن آهنگ‌های ماندگار برای رپرهای مختلف را به ثبت رسانده است. از I Used to Love h.e.r. از کامِن که جرقه درگیری با آیس کیوب را زد گرفته، تا آهنگ ماندگار D.O.A. یا همان Death of Auto-Tune از جی-زی که احساسات رپرهایی از جمله تی-پِین که تغییرات زیادی روی صدای خود انجام می‌دادند را جریحه‌دار کرد. کنترل هم مهر تایید دیگری بود بر این واقعیت که بیت‌های نو‌ آی‌دی می‌توانند بستری مناسب برای ایجاد جنجال میان رپرها و هوادارانشان شوند، که این کار با رپر آینده‌داری مثل وینس استپلز و با سوپرگروه Cocaine 80s تکرار شد.

۳. باعث شد که تعداد زیادی از مخاطبان آهنگ i را پس بزنند
البته این یکی به ضرر کندریک شد. کنترل باعث شد که بسیاری از مخاطبان جذبِ جنبه‌ی تهاجمی و هیجان‌انگیز کندریک لامار شوند، که همین امر باعث شد تا این هواداران بعد از انتشار اولین سینگل ترک آلبوم بعدی کندریک واکنش‌های خوبی از خود نشان ندهند. آهنگِ سرود مانند و خوش رنگ و لعاب i که نقدهای مثبتی گرفت و یک جایزه گرمی هم برای کندریک به ارمغان آورد، در مقایسه با کنترل دقیقا در آن روی دیگر سکه قرار داشت، که درنتیجه به مذاق هواداران دوآتشه سبک هیپ‌هاپ خوش نیامد. این آهنگ به جایگاه بهتری از رتبه یازده در چارت R&B دست پیدا نکرد، درحالی‌که سه تک آهنگ از GKMC توانسته بودند وارد ده آهنگ برتر این چارت بشوند.

۲. دست روی زخم کهنه نسل خود گذاشت
بیگ کریت در مصاحبه‌ای با رولینگ استون تصدیق کرد که حرکت کندریک در آهنگ کنترل الهام‌بخش او در تولید اثر فوق‌العاده‌ی Mt. Olympus شد؛

“جریانی که سر کنترل پیش اومد جنبه مثبت هم داشت، چون فهمیدم هیپ‌هاپ رقابته. هرچند جنبه‌های منفی زیادی هم داشت که قبلا تجربشون نکرده بودم. آدمایی بودن که تابحال حتی یک مرتبه هم به موزیکام گوش نکرده بودن، اما شروع به پیش‌داوری کردن. همین مسائل منو به سمت تولید Mt. Olympus سوق دادن. اولش با خودم گفتم ‘اوکی، بعد این داستان تلاشمو از اینم بیشتر می‌کنم،’ چون می‌دونستم Cadillactica احتمالا اولین آلبومی باشه که مردم ازم می‌شنون. پس برگشتم خونه. رفتم تو اتاقم واسه ضبط. تا اونجایی که میشد نوشتم و حسابی تمرکزمو گذاشتم روی استعاره‌ها، اما دقیقا چیزی که دلم می‌خواست بگم رو گفتم و راه خودمو پیش رفتم.”

از طرف دیگر، لیل وین این آهنگ رو به عنوان یادآوری درمورد جایگاه فعلی خود در دنیای رپ به‌حساب می‌آورد. او در مصاحبه‌ای با الیوت ویلسون در این زمینه گفته است:

“اگه یه پیشکسوت درمورد بازی صحبت کنه، که بعضیاشون دستشونو میذارن روی واقعیت و توام با خودت میگی ‘هی مرد، با وجود این بچه‌ها جایی واسه من باقی نمی‌مونه. حالا که ورس کندریک یا چیزای این مدلی رو می‌شنوم همچین حسی پیدا می‌کنم، با خودم میگم ‘ای مرد، من واقعا از این اوضاع خسته شدم.’ دیگه قرار نیست فاز اینو بردارم که من بهترینم و این حرفا، چون اصن دلم نمی‌خواد بیان بالا سرم. اصلا.”

۱. بهترین رپرهای آن زمان به دفاع از قلمرو خود پرداختند
کنترل باعث شد تا رپرهایی از جمله بی.او.بی (How to Rap)، جوئل اورتیز (Outta Control)، لوپی فیاسکو (SLR2)، جویی بداس (Killuminati Pt. II)، میک میل (Ooh Kill ‘Em) و بسیاری دیگر به این ورس واکنش نشان بدهند. کار از تکه انداختن در توئیتر و تهدید در یوتوب و شبکه‌های اجتماعی گذشته بود و رپرهای هزاره جدید بصورت جدی در فری‌استایل و دیس ترک به این آهنگ پاسخ می‌دادند.


امیدواریم از خواندن این مقاله که ترجمه‌ای است (با اندکی تغییرات) از مقاله انگلیسی زبانی که در وب‌سایت رولینگ استون منتشر شده، لذت برده باشید. دو سال پیش، تصمیم به ترجمه کامل این آهنگ و بررسی حواشی پیرامون آن پرداختیم که می‌توانید از اینجا بخوانید.

با اشتراک‌گذاری این مطلب و معرفی ما به دوستان خود که علاقمند به هیپ‌هاپ آمریکا هستند، کمک بزرگی به ما خواهید کرد!

سپهر، اواخر مرداد ۹۸

It\\'s only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *